Podkast Storyteller, mali veliki intervjui sa inspirativnim ljudima koji podstiču na razmišljanje svojom glavom, u najnovijem izdanju donosi intervju sa Samuelom Koruniakom, lektorom slovačkog jezika i kulture, koji trenutno radi na Institutu za slavistiku Univerziteta u Kelnu, a živi na relaciji Srbija – Nemačka – Slovačka.
Samuel Koruniak jedan je od onih mladih koji su zadnjih nedelja svojim stavovima i mišljenjima iznesenim u obliku statusa na Facebooku budili ili intenzivirali društveno-političku raspravu u krugovima slovačke zajednice u Vojvodini.
U podkastu Storyteller Samuel i ja smo razgovarali o tome kako su, prema njegovom mišljenju, prošli lokalni izbori, o situaciji u nedeljniku Hlas ljudu, Nacionalnom savetu slovačke nacionalne manjine i Institutu za kulturu vojvođanskih Slovaka, kao i o njegovom delovanju i radu u Kelnu i slovačkom jeziku u Vojvodini.
Razvijena demokratija = angažovanost ljudi
Zadnje dve godine živiš u Kelnu, Nemačka. Pokušaj ukratko da uporediš život u ovom gradu sa onim u Bačkom Petrovcu ili Slovačkoj?
Samuel Koruniak: „Ako bih uporedio socijalnu ili kulturnu ili političku situaciju u Srbiji i Nemačkoj, imam osećaj da je tamo malo drugačije. Naravno, činjenica da je Zapadna Evropa i Zapadna Nemačka malo drugačija. Vidimo kako se tamo razvila demokratija. To se zaista vidi kod ljudi koji se uključuju i bave građanskim pitanjima. U osnovi, oni pokušavaju na neki način unaprediti sredinu u kojej žive. Aktivniji i otvoreniji.
Mislim da je vrlo važno reći da se tamo ne primeti politička pripadnost učitelja, direktora itd. Dakle, kao da imaju politiku postavljenu na nivou države, a zatim i na nivou cele Evrope. Možda i u globalnoj sferi, jer Nemačka u ekonomskom smislu diktira i globalnu sferu i Evropsku uniju. Zatim su tu detalji na koje se čovek mora naviknuti, na kulturne šokove i uopšte na to kako se mladi zabavljaju i kako mladi razmišljaju.
Ali imam osećaj da „skrivena“ agnažovanost postoji i u našoj zemlji i samo je jednostavno potrebno probuditi je.“
Izbori: tu i tamo
Kao posledica epidemije koronavirusa, već četiri meseca si kod kuće u Petrovcu. Bio si ovde tokom nedavnih izbora. Kako su se izbori, po tvom mišljenu, „izborili“?
Samuel Koruniak: „Mogu podvući paralelu između izbora u Srbiji i Slovačke, gde su se izbori održali krajem februara. Već tada sam rekao da se politika može praviti i iz male, tj. lokalne sredine i na lokalnoj teritoriji. To se lepo vidi u Slovačkoj, kada su bili lokalni izbori. Ova politika ili opredeljenje je pobedilo više puta na lokalnim (u Slovačkoj su to komunalni izbori) izborima, a činjenica da su izabrani nezavisni poslanici i predstavnici u lokalnom ili gradskom parlamentu je dobar pokazatelj.
Ipak, potrebna nam je lokalno uključivanje u većoj meri da bismo izabrali kvalitetne, objektivne i kompetentne predstavnike u gradsku ili lokalnu skupštinu.
Međutim, kada je reč o malo višem nivou, sve što mogu da kažem je da je ponekad dobro imati nekoga ko vas kritikuje i imati dobru konstruktivnu kritiku. Kad neko „viče“ da radite nešto pogrešno ili neko na to ukazuje. Ali pošto smo stigli do faze u kojoj nema kritike, imam osećaj da će se sve raditi vrlo proizvoljno. Kada nema opozicije, ništa neće biti ni konstruktivno ni objektivno.
U mnogim slučajevima čak i te „vođe“ bi trebalo malo da razmisle da je ponekad dobro imati nekoga ko vas kritikuje, jer na kritike možete odgovarati, a ovako im, bez opozicije, može biti dosadno. Oni će jednostavno braniti svoje interese i ciljeve i niko ih neće moći zaustaviti.“
Ovaj sadržaj je preuzet sa sajta „STORYTELLER“. Sadržaj u celosti je dostupan na sajtu autora. Razmena je omogućena kroz projekat „IJAVs’ Online Hub and support for sustainability and business development of local media in Serbia“ koji podržava IREX.